Notice: Undefined variable: ub in /web/htdocs1/aeroklubceskalipacz/home/www/require/functions.php on line 3031

Notice: Undefined variable: ub in /web/htdocs1/aeroklubceskalipacz/home/www/require/functions.php on line 3043
Aeroklub Česká Lípa - Historie
ČeštinaEnglishDeutsch

Aeroklub Česká Lípa

Historie

< návrat zpět

Historie aeroklubu se datuje až od konce 40. let, kdy různé skupinky z okolí Českolipska, a především Děčínska, zkoušely létání na různých plochách v okolí České Lípy. V 50. letech se historie prolíná s historií aeroklubu Děčín a aeroklubu Hradčany. Od začátku 60. let pak společný aeroklub získal plochy za kopcem Špičák. Byl získán, přenesen a vztyčen takzvaný "starý" hangár a postaveny provozní budova a takzvaný "parabarák". Protože v té doby byl také vemi aktivní odbor parašutistický, prolíná se historie našeho aeroklubu neustále i s historií paraklubu (slučování, odlučování atd.). Létalo se na nynější "pojížděcí dráze", starty s kopce, přistání do kopce.

Až v 70. letech se podařilo získat část přilehlých polností, vydrénovat je a vybudovat současnou VPD 13/31 a nový hangár. Tehdy byly také zřízeny podzemní nádrže čerpací stanice. Na přelomu 80. a 90. let pak bylo postaveno samostatné sociálnmí zařízení, se sprchami a skladem. V současné době se snažíme provádět hlavně údržbu stávajících zařízení, na budování nových projektů zatím nejsou peníze.

Po roce 1989 se náš aeroklub změnil na občanské sdružení. Někteří členové přestali létat (už se nelétalo "zadarmo") a další se k létání opět vrátili, protože už konečně létat mohli. V té době se také seskupila poměrně velká skupina pilotů ultralehkých letadel, která se po nějaké době společného soužití oddělila a dala základ nynějšímu Aeroklubu Česká Lípa - město, který sídlí na nedalekém letišti Ramš. Někteří naši členové jsou současně i členy tohoto dalšího aeroklubu.

Nedlouho po převratu se také oddělil klub parašutistů a parašutistická činnost v České Lípě po nějakou dobu stagnovala. Teď je Paraklub Děčín samostatnou skupinou, která v areálu letiště Lada pronajímá část prostor.

V nových poměrech a podle nových předpisů se podařilo v polovině 90. let pro letiště Lada získat statut veřejného vnitrostátního letiště.